Fundacja Przyroda i Nauka

e-mail: przyrodainauka@gmail.com

© 2023 Fundacja Przyroda i Nauka

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

1. pl
  2. en
07 września 2024

Spotkanie w sprawie konfliktów pomiędzy dużymi drapieżnikami a człowiekiem we wschodniej części polskich Karpat

W dniu 6 września w Lutowiskach odbyło się spotkanie zorganizowane przez Fundację WWF Polska w ramach projektu pod nazwą „Wspieranie współistnienia i ochrony dużych drapieżników w Karpatach”. Spotkanie dotyczyło konfliktów pomiędzy dużymi drapieżnikami a człowiekiem we wschodniej części polskich Karpat. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób, w tym przedstawiciele samorządów lokalnych, rolników, leśników, myśliwych, policji oraz aktywistów ekologicznych. Fundację Przyroda i Nauka reprezentował dr Wojciech Śmietana, który wygłosił referat pt. „Czy więcej konfliktów z niedźwiedziami oznacza, że mamy więcej niedźwiedzi?”. Spotkanie przebiegło w dość konstruktywnej atmosferze, choć nie brakowało emocjonalnych wystąpień. Z dyskusji można było wyciągnąć wniosek, że Bieszczady z krainy pełnej dzikiego zwierza zmieniają się w obszar, gdzie niedźwiedzie grzebią w śmieciach, a wilki zjadają psy. Opinie na temat przyczyn tych przemian były bardzo rozbieżne. Część uczestników uważała, że przyczyną jest nadmierny wzrost populacji wilków i niedźwiedzi, choć badania tego nie potwierdzają. Natomiast W. Śmietana z Fundacji Przyroda i Nauka wskazywał na niedostosowaną do obecności drapieżników gospodarkę odpadami, bardzo dużą redukcję liczebności zwierzyny łownej stanowiącej naturalny pokarm dużych drapieżników oraz rozwój zabudowy rozproszonej. WWF Polska zadeklarowała, że będzie organizować kolejne spotkania w celu poprawy istniejącej sytuacji.