Za szkody wyrządzone przez niektóre zwierzęta objęte ochroną ścisłą (żubry, wilki, rysie i niedźwiedzie) oraz ochroną częściową (bobry) odpowiada Skarb Państwa. Z budżetu państwa wypłacane są także odszkodowania za szkody spowodowane przez zwierzęta łowne objęte całoroczną ochroną, co obecnie dotyczy łosia. Dodatkowo, środki budżetowe przeznaczane są na odszkodowania za szkody wyrządzone przez dziki, daniele, jelenie i sarny w uprawach i płodach rolnych na obszarach niewchodzących w skład obwodów łowieckich.
W 2022 roku z budżetu państwa wypłacono odszkodowania na łączną sumę 76,5 mln zł. Największe koszty stanowiły odszkodowania za szkody spowodowane przez bobry, które odpowiadały za 45,5% całkowitej kwoty wypłaconych odszkodowań. Udział odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta kopytne rozkładał się następująco: łosie – 30,8%, jelenie, daniele, sarny i dziki (łącznie) – 15,5%, żubry – 4,9%. Szkody spowodowane przez drapieżniki stanowiły łącznie 3,25% ogólnej kwoty odszkodowań, w tym: wilki – 2,85%, niedźwiedzie – 0,35%, rysie – 0,05%. Wynika z tego, że szkody wyrządzane przez duże drapieżniki, z ekonomicznego punktu widzenia, nie są tak znaczne, jak mogłyby sugerować doniesienia medialne.
Powyższe odszkodowania nie obejmują wszystkich rekompensat za szkody spowodowane przez zwierzęta. Za szkody wyrządzone na terenie obwodów łowieckich przez dziki, jelenie, daniele i sarny oraz za szkody powstałe podczas polowań odszkodowania wypłacają: Polski Związek Łowiecki, PGL Lasy Państwowe i inne ośrodki prowadzące hodowlę zwierzyny. W łowieckim roku gospodarczym 2022/2023 (od 1 kwietnia 2022 do 31 marca 2023) odszkodowania te wyniosły 112,3 mln zł, czyli były o około 1/3 wyższe niż odszkodowania wypłacane przez budżet państwa w 2022 roku. Łączna kwota odszkodowań za szkody spowodowane przez jelenie, daniele, dziki i sarny była więc niemal 50 razy większa niż odszkodowania za szkody wyrządzane przez duże drapieżniki.
Warto podkreślić, że obecność dużych drapieżników, zwłaszcza wilków, których ofiarami są głównie jelenie, sarny, dziki, daniele i bobry, może przyczyniać się do zmniejszenia liczby tych zwierząt oraz szkód przez nie powodowanych. Gdyby zabrakło tych drapieżników, koszty odszkodowań mogłyby być jeszcze wyższe.
---------------------------
Opracowanie: Wojciech Śmietana na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Fundacja Przyroda i Nauka
e-mail: przyrodainauka@gmail.com
tel. 609 766 535
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.